Samsung Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Dünya üzerinde teknoloji sektörünün lider markalarından birisi olan Samsung, bugün itibariyle en iyi 10 küresel marka içerisinde derecelendirilmiştir. Samsung Electronics, 1969 yılında Kore merkezli bir işletme olarak faaliyete başlamıştır. Geliştirdiği ürünler ve yenilikçi teknoloji anlamında köklü ve büyük bir başarı sergilemiş olan Samsung Müşteri Hizmetleri iletişim konusunda da kullanıcılarının memnuniyetini ön planda tutmaktadır. İçeriğimizde firma ile iletişim kurabilmeniz için Samsung Müşteri Hizmetleri telefon numarası, Samsung e-posta adresi ve Samsung canlı destek birimi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Samsung Destek Hattı Direk Bağlanma

Ürünler, kampanyalar, tüketici konuları, şikayetler, mağaza bilgileri ve teknik destek gibi konularda Samsung Destek Hattı ile iletişim kurabilirsiniz.

Samsung Destek Hattı telefon numarası: 444 77 11

Destek Hattı’nı aradığınızda operatör hangi konu ile ilgili ulaşmak istediğinizi soracaktır. Bu bölümde Samsung müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için aşağıda belirttiğimiz numaralardan birisini tıklayabilirsiniz:

Akıllı telefonlarınız ile ilgili sorunlar için: 1

Beyaz eşya ve elektronik ürünlerin kurulumları için: 2

Elektronik eşyalarla ilgili bilgi almak için: 3

Beyaz eşyalarla ilgili bilgi almak için: 4

Bilgisayar ürünleri ile alakalı sorunlarınız için: 5

Samsung Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri

Samsung mağazalarından ya da diğer teknoloji mağazalarından satın aldığınız ürünlere ilişkin sorunlarınız, arızalarınız, talepleriniz ve istekleriniz için Samsung Müşteri Hizmetleri ile haftanın tüm günleri 08:00 ile 20:00 saatleri arasında görüşme sağlayabilirsiniz.

Samsung Canlı Destek Hattı’na Bağlanma

Samsung Canlı Destek Hattı (chat birimi) ile online olarak hızlı bir şekilde görüşme yapabilirsiniz. Bunun için samsung.com.tr web adresini ziyaret ettikten sonra, “İletişim” sayfası üzerinden “Canlı Destek” butonun hemen altında eyer alan “Sohbeti Başlat” butonuna tıklayabilirsiniz. Chat sistemi haftanın tüm günleri 09:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ürünler, siparişler, şikayetler, kullanım kılavuzları, mağazalar, servis ve teknik destek gibi konularda bu iletişim kanalını tercih etmeniz mümkün.

Samsung ile E-Posta Üzerinden İletişime Geçme

Canlı destek kanalı ve müşteri hizmetleri telefon numarası haricinde e-posta ile görüşme sağlayabileceğiniz bir kanal bulunuyor. Samsung.com.tr’deki “İletişim” sayfasını takip ederek “E-Posta” bölümün altındaki “Bize Mesaj Atın” bağlantısını kullanabilirsiniz. Samsung müşteri hizmetleri tarafınıza konu ile ilgili dönüş sağlayacaktır.