İşbir Yatak Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

İşbir Sünger Sanayi A.Ş.’ye bağlı bir kuruluş olan İşbir Yatak, firmanın en gözde yatırımlarından birisidir. 1968 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Firmada 3.000’in üzerinde çalışan, 500’ün üzerinde yatak ve sünger fabrikası mevcuttur. Yurt içinde hemen her il merkezinde en az 1 adet bayisi bulunan markanın ayrıca 25 farklı ülkeye ihracatı söz konusudur. İşbir Yatak Çağrı Merkezi iletişim kanalı ile de hem müşterilerinin hem de müşterisi olmayanların sorun ve sorularına cevap vermektedir. Yazımızın devamında İşbir Yatak Çağrı Merkezi telefon numarasına, İşbir Yatak e-posta adresine ve İşbir Yatak kurumsal adresine ulaşabilirsiniz.

İşbir Yatak Çağrı Merkezi Telefon Numarası ve Adres Bilgileri

Firma merkezi Ankara’da bulunan İşbir Yatak ile telefon, e-posta ve internet sitesi iletişim formu üzerinden görüşme sağlamak mümkün.

İşbir Yatak Müşteri Hizmetleri telefon numarası: 444 4 099

İşbir Yatak telefon numarası: 0 312 398 07 88

İşbir Yatak fax numarası: 0 312 398 07 90

İşbir Yatak e-posta adresi: info@isbiryatak.com

İşbir Yatak iletişim adresi: Esenboğa Yolu 22. km Çubuk yol ayrımı Akyurt/ANKARA

Yataklar, ev tekstili, beyaz ev tekstili, bebek ürünleri, medikal destek sistemleri, komodinler baza ve başlıklar, bebek ürünleri geniş ürün gamı olan firma; geniş servis ağına sahiptir. Ürün sorunları, şikayetler, iadeler, bayiler, görüşler, öneriler ve yorumlar gibi konularda İşbir Yatak Müşteri Hizmetleri telefon numarası veya diğer kanallardan görüşme sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden firma ile iletişime geçmek için resmi internet sitesi olan isbiryatak.com adresini ziyaret edebilir, “İletişim” sayfasına giderek “İletişim Formu”nu doldurabilirsiniz. Ad, Soyad, e-posta adresi, telefon numarası ve mesajınız alanlarını doldurup formu firmaya iletebilirsiniz.

İşbir Yatak Ürün Şikayet Formu

İşbir Yatak müşterilerinin ürünlerinde oluşan problemler ve hizmet kalitesindeki sorunlar nedeniyle web kanalı üzerinden İşbir Yatak Ürün Şikayet Formu kullanılabilir. Bu formda sayfanın en üst kısmında yer alan “Bayi Adı Seçiniz” kısmında, ürününüzü hangi bayiden aldığınızı yazdıktan sonra diğer alanları (ürün adı, ürün teslim tarihi, ürün ölçüsü, teslimatçı ve şikayet konusu) alanlarını doldurarak şikayet formunu firmaya iletebilirsiniz. Kısa süre içerisinde formunuz incelenip gerekli işlemler başlatılacaktır.